Przejdź do treści
Fizjoterapia niemowląt

Obawiasz się, że Twoje dziecko nie rozwija się prawidłowo? Niepokoją Cię kolki, prężenia, nadmierny płacz?

Ty lub Twój pediatra widzicie asymetrię lub wzmożone napięcie mięśniowe?

Niewątpliwie chcesz upewnić się czy wszystko jest w porządku? Z drugiej strony, czy Twoje maleństwo nie potrzebuje wsparcia i fizjoterapii niemowląt?

Chcesz nauczyć się, jak ćwiczyć z niemowlakiem i wspierać jego rozwój ruchowy?

polecany fizjoterapeuta dla dziecka warszawa wesola

Zwróć się o pomoc do nas i zapisz na konsultację do fizjoterapeuty niemowląt, jeśli Twoje maleństwo:

  • ma problemy z samoregulacją, wyciszeniem lub nadmiernie płacze
  • układa się w literę C, preferuje jedną stronę ciała w pozycji lub ruchu
  • ma problemy z napięciem mięśniowym (pręży się, odgina, zaciska pięści)
  • wykazuje trudności w ssaniu, pobieraniu pokarmu, krztusi się
  • ma problemy ze strony układu pokarmowego – kolki, refluks, nadmierne gazy
  • ma spłaszczoną, bądź asymetryczną głowę,
  • przyszło na świat w wyniku skomplikowanego porodu (przedłużającego się, nastąpiło owinięcie pępowiną, użycie vacum/kleszczy lub zaistniały inne komplikacje).

Jeśli niepokoją Cię zachowania Twojego maleństwa – nie czekaj! Wizyta u naszego fizjoterapeuty niemowląt naprawdę pomoże i niewątpliwie zmieni komfort życia Waszej rodziny. Poprzez odpowiednio dobrane do problemu dziecka ćwiczenia, terapie i zalecenia fizjoterapeuta kieruje rozwój dziecka na właściwe tory. Dzięki przezwyciężeniu tych trudności niemowlę będzie mogło zdobywać potrzebne mu doświadczenia sensomotoryczne. Bezsprzecznie, wpłynie to na jego poczucie bezpieczeństwa, wiarę we własne siły, kompetencje społeczne, rozwój emocjonalny, naukę i wiele, wiele innych. 

Wczesna interwencja terapeutyczna to szansa na zdrowy rozwój Twojego dziecka. Z drugiej strony, pamiętaj, że utrwalany miesiącami i latami asymetryczny wzorzec postawy i ruchu lub inne problemy z napięciem mięśniowym w ciele prowadzą do wad postawy takich jak skolioza, płaskostopie i wiele innych. Oprócz skutecznej terapii skoncentrowanej na problemie dziecka, z pewnością wesprzemy Was w nowej roli proponując aktywności, zabawy i rytuały, które wspomogą jego rozwój psychoruchowy.

polecany fizjoterapeuta dla dziecka warszawa wesola
W terapii niemowląt nasi fizjoterapeuci korzystają z wielu nowoczesnych metod fizjoterapeutycznych takich jak metoda NDT Bobath, Ontogeneteza motoryczna, Zintergowana Terapia Manualna w Pediatrii PIMT, techniki osteopatyczne w pediatrii i neonatologii, Bodywork rozluźnianie mięśniowo-powięziowe w pediatrii, Trójpłaszczyznowa manualna terapia stóp na podstawach neurologicznych wg Barbary Zukunft, Integracja Sensoryczna i kinesiologytaping. Metody dobierane są indywidualnie do potrzeb pacjenta. Dodatkowo zapewniamy ocenę rozwoju psychoruchowego niemowląt oraz porady dla rodziców dotyczące prawidłowej pielęgnacji oraz prostych ćwiczeń i zabaw.

Nasze metody pracy:

NDT Bobath jest metodą wykorzystywaną na całym świecie w rehabilitacji dzieci i niemowląt z deficytami centralnego układu nerwowego oraz z niewielkimi dysfunkcjami. Wpływa na normalizację napięcia mięśniowego, hamowanie nieprawidłowych odruchów, wyzwalanie ruchów jak najbardziej zbliżonych do prawidłowych oraz wykorzystywanie zdobytych umiejętności w życiu codziennym. Ważnym elementem poprzedzającym rozpoczęcie terapii jest dokładna diagnoza funkcjonalna pozwalająca ukierunkować nie tylko pracę z dzieckiem w trakcie terapii, ale także umożliwiająca dobranie odpowiednich sposobów pielęgnacji, ubierania, noszenia, karmienia czy zabawy z dzieckiem tak, by każdą chwilę z życia dziecka zainwestować w poprawę jego funkcjonowania. Dlatego też ważnym elementem terapii jest współpraca z rodzicami – nauka codziennej pielęgnacji dziecka oraz aktywne uczestnictwo w terapii.

Zintegrowana Terapia Manualna w Pediatrii PIMT to połączenie terapii manualnej i fizjoterapii neurorozwojowej. PIMT skupia się na leczeniu dysfunkcji anatomicznych w systemie mięśniowo – szkieletowym za pomocą technik strukturalnych i funkcjonalnych, ocenie i leczeniu dysfunkcji układu trawiennego o możliwym podłożu neuromechanicznym (refluks, kolka niemowlęca itp.) oraz leczeniu dysfunkcji oddechowych (zapalenie oskrzeli, astma itd.). PIMT to nie tylko terapia manualna kręgosłupa i innych stawów, ale także o terapia twarzoczaszki, dzięki której możemy wpłynąć na funkcję ssania, połykania, oddychania, drożność ucha, zatok, kanału łzowego, oddychania nosowego i wiele, wiele innych. Dzięki delikatnym technikom manualnym możemy też plastycznie zmieniać ustawienia kości czaszki i ich odkształcenia takie jak plagiocefalia i brachycefalia. Terapia manualna twarzoczaszki jest też doskonałym uzupełnieniem leczenia ortodontycznego ponieważ wspomaga ekspansję twarzy i szczęki w wybranych przez terapeutę i ortodontę kierunkach.

Trójpłaszczyznowa terapia manualna skupia się na trzech wymiarach stopy, które wzajemnie na siebie oddziałują. Terapia jest dedykowana dla dzieci wieku od 3 miesięcy do 6 lat, ale największa skuteczność terapii widoczna jest w jak najwcześniejszym okresie życia. Terapia trójpłaszczyznowa znajdzie zastosowanie w większości deformacji okresu dziecięcego. Należą do nich stopa płasko-koślawa, stopa końska, stopa sierpowata, końsko-szpotawa, piętowa. Terapia trójpłaszczyznowa polega na rozciąganiu przykurczonych mięśni i tkanek oraz utrwalanie całego procesu poprzez bandażowanie stóp. Mimo swojej „prostoty” terapia trójpłaszczyznowa w wielu przypadkach pozwala uniknąć interwencji chirurgicznej oraz ciężkiego unieruchomienia. Długość rehabilitacji z użyciem trójpłaszczyznowej manualnej terapii uzależniona jest od warunków, postępów i możliwości pacjenta.
Umów wizytę do jednego z naszych fizjoterapeutów
polecany fizjoterapeuta dla dziecka warszawa wesola
polecany fizjoterapeuta dla dziecka warszawa wesola