Przejdź do treści

Czym Różni się Logopeda od Neurologopedy

Logopeda i neurologopeda to specjaliści zajmujący komunikacją, nieprawidłowościami i zaburzeniami mowy oraz ich przyczynami.

Jaka jest różnica między logopedą i neurologopedą?

Logopeda jest specjalistą zajmującym się diagnozowaniem, profilaktyką i terapią różnych form zaburzeń mowy, począwszy od dyslalii, a skończywszy na jąkaniu. Koryguje wady wymowy u dzieci i osób dorosłych, ale też pomaga między innymi aktorom czy dziennikarzom w poprawie wyrazistości mowy, jakości wypowiedzi i dykcji.

Neurologopeda zaś zajmuje się diagnozą i terapią zaburzeń mowy, języka i komunikacji spowodowanych uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego zarówno u dzieci jak i dorosłych. Zatem pacjentami neurologopedy są osoby z całościowymi zaburzeniami wpływającymi na umiejętności komunikacyjne czy mowę tj. obciążony wywiad okołoporodowy, niepełnosprawność intelektualna, całościowe zaburzenia rozwoju, udary.
polecany logopeda warszawa wesoła

Kiedy z dzieckiem do neurologopedy?

Pacjenci w gabinecie neurologopedy to:

  • dzieci, które w żaden sposób nie kontaktują się z najbliższymi, nie reagują na swoje imię i nie wykazują zainteresowania osobami i przedmiotami z najbliższego otoczenia,

  • dzieci, które odmawiają przyjmowania pokarmów o niektórych konsystencjach, nie przybierają na wadze i mają ogólne problemy z jedzeniem – istotnym punktem terapii jest w tym przypadku tak zwany trening jedzenia,

  • dzieci urodzone przedwcześnie, długo karmione sondą lub które spędziły dużo czasu w inkubatorze co predysponuje je do wystąpienie zaburzeń mowy,

  • niemowlęta z zaburzeniami czynności prymarnych: zaburzeniami połykania, ssania, ale też dzieci z zaburzeniami gryzienia, żucia, z nadmiernym ślinieniem się czy oddychających torem ustnym.

Co robi neurologopeda?

Neurologopedzi często specjalizują się w pracy z określoną grupą pacjentów, na przykład neurologopedzi dziecięcy, którzy skupiają się głównie na terapii dzieci, lub ci zajmujący się pacjentami ortodontycznymi w różnym wieku.

Warto podkreślić, że neurologopeda jest logopedą z dodatkową specjalizacją neurologopedyczną. Mimo że nie jest lekarzem, może zapewnić fachową pomoc w diagnozie i terapii różnorodnych zaburzeń mowy i komunikacji, szczególnie tych związanych z uszkodzeniami ośrodkowego układu nerwowego.

Dzięki odpowiedniej specjalizacji i wiedzy, zarówno logopedzi, jak i neurologopedzi mogą skutecznie wspierać pacjentów w poprawie jakości ich komunikacji i życia codziennego.

Umów się na swoją pierwszą konsultację