Przejdź do treści

PIERWSZE LATA ŻYCIA – Jak wspierać dziecko w zdrowiu, rozwoju i nauce?

Rodzicu, przed Tobą pierwsze lata życia Twojego dziecka, które w fundamentalny sposób wpłyną na to jakim będzie człowiekiem, jak będzie się skupiał w szkole, jak będzie radził sobie z emocjami i relacjami.

Wiedz, że wiele problemów zdrowotnych, neurorozwojowych, a nawet problemy z koncentracją, uwagą i uczeniem się mogą wynikać ze zmian strukturalnych w ciele dziecka oraz braku dojrzałości sensorycznej i neuromotorycznej dziecka. Często problemy niezauważone w niemowlęctwie, takie jak: kolki, kręcz szyi, drażliwość, trudności ze snem, asymetria ciała i czaszki, w późniejszym czasie ujawniają się w postaci problemów z postawą ciała, brakiem uwagi, koncentracji, koordynacji, impulsywnością lub trudnościami w zachowaniu. Rozwój dziecka w pierwszym roku życia jest fundamentem do budowania jego równowagi, a bez równowagi dziecko nie utrzyma uwagi, dlatego też jakość rozwoju znacząco wpływa na dalsze etapy życia dziecka. W Fizjo-pediatrii jesteśmy ekspertami w koncepcji profilaktyki, oceny i leczenia dzieci poprzez fizjoterapię.

Dzięki fizjoterapii dziecięcej możemy zidentyfikować te zmiany rozwojowe i zaplanować terapię mającą na celu:

• Poprawę równowagi i koordynacji
• Poprawę koncentracji
• Poprawę umiejętności poznawczych, takich jak uwaga i pamięć.
• Stymulację dojrzewania układu neuromotorycznego dziecka

Przygotowaliśmy kilka wskazówek jak poprzez wszystkie zmysły i inne aspekty życia dziecka możesz wspierać jego rozwój, zdrowie i naukę.

kiedy dziecko powinno zaczac chodzic?
Zmysł dotyku

Przytulaj swoje dziecko jak najczęściej przodem do siebie, masuj, dociskaj, łaskocz i zjadaj je pocałunkami od czubka głowy po pięty. Tak, by poprzez Twój dotyk dziecko mogło poczuć i poznać swoje ciało. Bawcie się w siłowanki, turlanie, spychanie i wojnę na gilgotki.

polecany fizjoterapeuta warszawa wesoła
Zmysł przedsionkowy (równowaga)

Nie ograniczaj swojej wyobraźni w pomysłach na zabawy równoważne w przestrzeni. Bawcie się w samolot, lądujcie głową w górę i w dół, turlajcie się po podłodze, róbcie zegar za nogi z głową w dół. Pozwól swojemu dziecku doświadczać jak najwięcej ruchu w przestrzeni, wspinania się, huśtania, skakania i kręcenia. Nie ograniczaj go przez swoje lęki i obawy, a pozwól mu na doświadczanie ruchu, na zabawę ciałem i próbowanie jego możliwości.

Ruch

Zachęcaj dziecko do regularnych ćwiczeń fizycznych takich jak zajęcia sportowe, gry, jazda na rowerze lub spacery. Ćwiczenia fizyczne zostały naukowo powiązane z lepszym zdrowiem fizycznym i psychicznym oraz poprawą funkcji poznawczych związanych z uczeniem się i uwagą oraz rozwojem wzroku. WHO zaleca co najmniej 3 godziny aktywności fizycznej dziennie, z czego 1 godzina powinna być intensywna do 5 roku życia. Wykorzystaj czas po pracy, aby pójść na plac zabaw, pojechać na łono natury, zejść z kanapy i oderwać się od telewizora.

Wzrok i słuch

Bodźce wzrokowe to największa motywacja w rozwoju. Dbaj o to, by każdy kontakt, rozmowa i polecenie były w pełnym kontakcie wzrokowym z Twoim dzieckiem. Gdy ubierasz malucha lub czytasz mu książkę zawsze siedź przed nim, tak by pracować nad jego uwagą . Dbaj o kontakt „oko w oko” bez niepotrzebnych rozpraszaczy. Śpiewajcie i tańczcie razem, bawcie się z rytmem i rymem. Ogranicz do minimum czas przed ekranem – to niszczy uwagę i koncentrację.

Sen

Respektuj potrzeby związane ze snem. Dobry wypoczynek jest gwarancją zdrowia, a także pozwala na lepszą sprawność fizyczną i umysłową w ciągu dnia. Nauka w przedszkolu i szkole wymaga bardzo dużo energii i to właśnie dzięki odpowiedniej ilości snu możemy ją odzyskać. WHO zaleca 10-13 godzin snu na dobę do piątego roku życia. Dobrą radą jest zakończenie dnia spokojną muzyką, dobrą książką, opowiadaniem lub rodzinną rozmową. Należy bezwzględnie unikać spędzania przez dzieci całego dnia przed telewizorem, ekranem lub grami wideo.

fizjoterapia dzieci warszawa
Odżywianie

Nasze pożywienie jest bezpośrednio przekształcane w energię, którą zużywa nasz mózg, dlatego też jakość naszego odżywiania ma bezpośredni wpływ na funkcję mózgu. Pokarmy powodujące nadmierne skoki poziomu cukru we krwi zaburzają cykle uwagi i zachowania. Wiele dzieci spożywa zbyt dużo niektórych pokarmów, a zbyt mało innych. Zbilansowany posiłek dziecka powinien zawierać różnorodne składniki odżywcze. Należy stosować się do zaleceń pediatry i dietetyka, a w razie trudności z opanowaniem tego zagadnienia – szukać pomocy u specjalisty.

Emocje

Pomagaj dziecku w wyrażaniu emocji i radzeniu sobie z nimi. Jest to kluczowa kwestia nie tylko w budowaniu szczęścia i pewności siebie dziecka, ale także dla jego lepszej koncentracji, uwagi, lepszych wyników w szkole oraz prawidłowych relacji społecznych. Stwórz więź bezpieczeństwa i zaufania. Pamiętaj, że to Ty jesteś autorytetem dla swojego dziecka, wyznaczaj mu jasne i bezpieczne granice. Zapewnij przestrzeń do rozmowy, dzielenia się, słuchania i bycia słuchanym.

Kiedy udać się po pomoc?

Zaufaj swojej intuicji! Jeśli masz wątpliwości co do rozwoju swojego dziecka, jego postawy, koordynacji lub sposobu w jaki się zachowuje! Nie czekaj! Jak najszybciej skontaktuj się z nami! Pomóż swojemu dziecku pokonać trudności i pozwól mu skorzystać z mocy harmonijnego rozwoju. W Fizjo-pediatrii wiemy, że wczesne wykrycie zmian jest ważne dla ich skorygowania.

Zwróć się o pomoc do nas, jeśli poniższe problemy dotyczą Twojego dziecka:

  • Garbi się, chodzi na palcach lub często się potyka.
  • Nie usiedzi w ławce, wierci i kręci, jest ciągle w ruchu.
  • Ma problemy z uwagą i koncentracją, a co za tym idzie nauką w szkole.
  • Często dotyka je choroba lokomocyjna.
  • Ma słabą równowagę i problemy z koordynacją.
  • Ma trudności w szkole (z czytaniem, pisaniem, przepisywaniem z tablicy). Często dochodzi do rozbieżności między wypowiedzią ustną, a pisemną.
  • Jest niechętne do aktywności fizycznej, ma niską wytrzymałość, nieustaloną lateralizacje.
  • Nieprawidłowo trzyma długopis, bardzo męczy się przy pisaniu.
  • Jest nadwrażliwe na określone dźwięki, nie lubi pracy z hałasie.
  • Ma alergie i obniżoną odporność, np. astma, egzema lub częste infekcje uszu i górnych dróg oddechowych.
  • Nie lubi zmian lub niespodzianek. Jest lękliwe.
  • Ma problem z moczeniem się po 5 roku życia

 

Mamy nadzieje, że powyższe wskazówki pozwolą Ci poczuć się pewniej w roli rodzica i czerpać z niej żywą radość, bez niepotrzebnych zmartwień. Naszą misją jest pomagać i wspierać dziecko w jego naturalnym, zdrowym rozwoju. Wyróżnia nas pasja, doświadczenie i wiedza. Zaufaj nam i swojej rodzicielskiej intuicji.

Umów się na swoją pierwszą konsultację