Krótko mówiąc, skolioza to trójpłaszczyznowe skrzywienie kręgosłupa.
Zapewne każdy z Was spotkał się w swoim życiu z hasłem „skolioza”, zwłaszcza w kontekście zdrowia swojego dziecka, może nawet był na badaniu przesiewowym dla tej choroby.
Statystyki pokazują, że skolioza występuje u 3% społeczeństwa. Wydaje się to nie dużo, ale spójrzmy na to z innej strony. W klasie gdzie jest 30 uczniów, prawdopodobnie jedno dziecko będzie zmagać się z tą chorobą.
– Po pierwsze ustawienie łopatki – czy któraś z nich mocniej wystaje (odstaje), czy jest asymetria w ich ułożeniu. Tak samo barki, czy są równo, czy może któryś jest wyżej.
– Kolejnym wyznacznikiem jest ustawienie miednicy – można zauważyć, że dziecko częściej siada na którymś pośladku, nie równo je obciąża.
– Po trzecie – pogłębione wcięcie w talii po jednej stronie.
– I na koniec – wygarbienie kręgosłupa po jednej stronie, zwłaszcza w czasie skłonu w przód.
Badania przesiewowe w kierunku skoliozy
Na badanie przesiewowe z dzieckiem warto się udać, nawet jeśli nie zauważają Państwo wyżej wymienionych objawów u swojego dziecka. Na wczesnym etapie, skolioza jest ciężka do zauważenia dla laika. Specjaliści zalecają wykonywanie badań przesiewowych dla dzieci wieku szkolnym 7-15 lat, nawet jeśli nie widać objawów.
Co ważne, skolioza może być rozpoznana tylko po wykonaniu zdjęcia RTG kręgosłupa, dopiero wtedy na 100% możemy taką diagnozę potwierdzić. Ważnym czynnikiem jest tu kąt Cobba, wyliczamy go na podstawie danego zdjęcia RTG. Jeśli wynosi on 10 stopni lub więcej – oznacza to, że faktycznie mamy do czynienia ze skoliozą.
Diagnoza – skolioza, i co dalej?
Kluczowym elementem w leczeniu skoliozy jest wprowadzenie specyficznych metod leczenia skoliozy, jedną z nich jest metoda FITS, stworzona w Polsce, która stosowana jest z powodzeniem od kilkunastu lat.
W pracy metodą FITS wyróżniamy 3 etapy:
– dokładne badanie i uświadomienie pacjenta na temat tej choroby,
– przygotowanie do korekcji
– rozluźnianie zbyt napiętych mięśni, wzmacnianie tych które są osłabione, – trójpłaszczyznowa korekcja – są to typowo ćwiczenia, które mają zmniejszyć asymetrię, pracujemy nad prawidłowym ustawieniem kręgosłupa i jego stabilizacją, w tym etapie są stosowane również ćwiczenia oddechowe, które również odgrywają kluczową rolę w trakcie leczenia.
Czasami niezbędne w leczeniu skoliozy jest zastosowanie gorsetu, który dodatkowo pozwala wykonać korekcyjne ustawienie kręgosłupa. Wszelkie wątpliwości i pytania warto zadać swojemu fizjoterapeucie, który poprowadzi przez proces leczenia.
Zapraszamy do kontaktu i na konsultacje odnośnie wad postawy.