Przejdź do treści
Wizyta u fizjoterapeuty niemowląt w pytaniach rodziców

Rodzice niemowląt często pytają nas przez nasze social media lub dzwoniąc do naszego gabinetu o to, czy problem z którym dzwonią jest ”do terapii” i jak powinni przygotować się do takiej wizyty. Oto kilka najczęściej pojawiających się pytań.

Co musi się dziać by iść do fizjoterapeuty pediatrycznego?

Najlepiej udać się do fizjoterapeuty niemowląt jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do rozwoju dziecka. Niepokoi Cię pozycja, jaką przybiera, sposób, w jaki się porusza lub zachowuje? Warto zaufać swojej intuicji i nie odwlekać tej wizyty. Możemy na wczesnym etapie rozwoju pomóc niemowlęciu pokonać trudności i pozwolić mu skorzystać z mocy harmonijnego rozwoju. Zwróć się o pomoc do nas, jeśli Twoje maleństwo:

 • Ma problemy z samoregulacją, wyciszeniem lub nadmiernie płacze.
 • Cierpi na kolki, ulewania, nadmierne gazy lub bóle brzucha.
 • Układa się w literę C, preferuje jedną stronę ciała w pozycji lub ruchu.
 • Ma problemy z napięciem mięśniowym (pręży się, odgina, zaciska pięści, nie chce leżeć na brzuchu).
 • Przyszło na świat w wyniku skomplikowanego porodu (przedłużającego się, nastąpiło owinięcie
  pępowiną, użycie vacum / kleszczy lub zaistniały inne komplikacje.


Więcej informacji znajdziesz w naszym filmie na YouTube: Kiedy Warto iść do fizjoterapeuty
niemowląt? 

Kiedy jest odpowiedni moment żeby udać się na pierwszą wizytę?

Jeśli coś Cię niepokoi, najlepiej udać się do fizjoterapeuty jak najwcześniej. Nie warto czekać, aż objawy i kompensacje się utrwalą. Jeśli na przykład u noworodka zauważasz preferencje w obrocie głowy na jedną stronę i wyraźny problem ze skrętem głowy w drugą stronę brak podjęcia terapii może skutkować zniekształceniami w obrębie czaszki (asymetrią głowy) oraz asymetrią w postawie i ruchu w kolejnych etapach rozwoju takich jak pełzanie, siad czy wstawanie. Wiele problemów ruchowych nie przemija samo i dziecko z nich nie wyrasta, a ciągną się za maluchem miesiącami i latami objawiając się w nowo nabytych umiejętnościach ruchowych.
fizjoterapeuta dla niemowlaka warszawa

Czy każde dziecko powinno iść do fizjoterapeuty, czy dopiero jak zauważymy coś niepokojącego?

Wizyta u fizjoterapeuty nie jest obowiązkowa, ale jest jak najbardziej zalecana. Fizjoterapeuta pediatryczny oprócz szczegółowego badania ruchu, postawy i całego rozwoju dziecka udzieli Państwu wskazówek jak bawić się z dzieckiem, jak spędzać z nim czas i na co zwrócić uwagę by jego rozwój przebiegał w harmonijny sposób.

Jak przygotować się do wizyty z roczniakiem?

 • Wybierzcie odpowiednią porę wizyty dostosowaną do harmonogramu dnia maluszka, tak by był wyspany i najedzony.
 • Przybądźcie na wizytę 5 minut wcześniej by dziecko mogło się zapoznać z nowym otoczeniem.
 • Opowiedzcie dziecku co się wydarzy na wizycie – np. rozbierzemy Cię do pieluszki, Pani będzie patrzyła jak Ty pięknie wstajesz i siedzisz, oglądała Twoje stópki i brzuszek, będzie mnóstwo nowych zabawek którymi będziesz mógł się bawić, Pani będzie chciała dotknąć Twoje stópki, pomasować je, po to by było łatwiej Ci gonić Tatę, Pani pokaże Mamie jak masować Twoje stópki, Mama tez będzie z Tobą ćwiczyła.
 • Warto mieć ze sobą film z aktywnościami dziecka w domu (gdyby nie chciało pokazać wszystkiego na terapii (film pokazujący maluszka w samej pieluszce jak siada, jak wstaje przy meblach, jak chodzi przy meblach, tak by było widać całe ciało, najlepiej od tyłu)
 • Jeśli macie jakieś pytania do fizjoterapeuty warto je spisać, by nie zapomnieć.
 • Przyda się też pozytywne nastawienie i spokój (dziecko czuje nasze emocje).
Umów się na swoją pierwszą konsultację