Kiedy stosujemy wkładki ortopedyczne u dzieci?
Wkładki ortopedyczne u dzieci: Rozpoznawanie i leczenie problemów stóp i postawy
Zawsze w pierwszej kolejności zapraszamy na badanie postawy dziecka. Fizjoterapeuta oceni ustawienie stóp, kolan, miednicy i kręgosłupa, pracę stóp w dynamice oraz zbada ruchomość stawów i siłę mięśni. Zapyta o problemy takie jak potykanie się, krzywienie butów, ustawianie stóp do środka lub na zewnątrz. Zbierze wywiad na temat uprawiania sportów i sposobów spędzania wolnego czasu przez dziecko. Warto też przygotować na wizytę film, na którym będzie można zobaczyć jak dziecko biega na większych przestrzeniach lub nagrać sytuacje, które Was niepokoją.
Po dokładnym badaniu i ocenie postawy fizjoterapeuta zaleci postępowanie terapeutyczne i oceni czy warto wspomóc pracę nad stabilizacją stóp i postawy zastosowaniem wkładek ortopedycznych. Następnie dopasuje je indywidualnie do stóp pacjenta, tak by zapewnić im komfort i odpowiednie wsparcie. Stosowane przez nas wkładki są termoformowalne, dlatego przy pomocy odpowiednich narzędzi i dodatkowych klinów można dostosować je do stopy w ciągu kilku minut w gabinecie. Nigdy nie zalecamy kupna gotowych produktów, ponieważ każda stopa jest inna i wymaga indywidualnego wsparcia.
Decyzja o stosowaniu wkładek ortopedycznych u dzieci: Kiedy warto podjąć?
Wkładki ortopedyczne mogą być bardzo pomocne jako uzupełnienie fizjoterapii u dzieci w przypadku różnych schorzeń ortopedycznych lub problemów z biomechaniką stóp. Są one często stosowane w celu wspomagania korekcji wad postawy, poprawy stabilności stawów, zmniejszenia bólu oraz zapobiegania dalszym urazom. Jednak nie zawsze zastosowanie wkładek jest słuszne i niezbędne. Najczęściej nasi fizjoterapeuci zaczynają od pracy z postawą skupiając się nad ruchomością, dynamiką i siłą mięśniową stóp i całych kończyn dolnych oraz stabilizacją tułowia. Po kilku lub kilkunastu sesjach terapeutycznych decydują czy stopa potrzebuje wsparcia w postaci wkładek, czy jednak praca fizjoterapeutyczna w zupełności wystarczy.
Pamiętajmy, że wkładki ortopedyczne nigdy nie powinny być stosowane profilaktycznie, ani na zapas. Pozycjonowanie stopy przez wkładkę może „rozleniwiać” układ więzadłowy i mięśniowy, jeśli nie jest ono połączone z indywidualnie dobraną fizjoterapią i dynamiczną pracą stopy w obuwiu z elastycznym przodostopiem. Dlatego też, jeśli zastanawiacie się czy Wasze dziecko potrzebuje wkładek zapraszamy na konsultację w trakcie, której dokonamy kompleksowej oceny postawy dziecka i zaproponujemy właściwe rozwiązanie terapeutyczne dla Waszego dziecka.