Przejdź do treści

Wysoki Podpór u Niemowlaka

Wysoki podpór u niemowląt to umiejętność aktywnego wypchnięcia się z rąk na wyprostowanych łokciach i uniesienia klatki piersiowej nad podłoże. Najczęściej pojawia się on w rozwoju około 5-6 miesiąca życia. O aktywnym wysokim podporze mówimy wtedy, gdy łokcie dziecka są wyprostowane (nie zawieszone w przeprostach), barki są odsunięte od uszu, miednica leży na ziemi, a klatka piersiowa unosi się wysoko. Wysoki podpór u niemowląt ma istotne znaczenie dla rozwoju motorycznego i ogólnego rozwoju dziecka.

Korzyści wynikające z wysokiego podporu u niemowląt:

  • Wsparcie we wzmocnieniu mięśni szyi i kręgosłupa
  • Poprawa kontroli głowy i tułowia. Kiedy niemowlę osiągnie wysoki podpór, będzie mogło lepiej kontrolować ruchy głowy, co ułatwi mu eksplorowanie otoczenia i interakcję z nim.
  • Przygotowanie malucha do kolejnych umiejętności. Wysoki podpór stanowi podstawę dla nauki siedzenia, stania i chodzenia i pomaga w kształtowaniu koordynacji ruchowej dziecka. Wzmacniając mięśnie szyi i poprawiając kontrolę nad głową i tułowiem niemowlę będzie gotowe do eksploracji nowych umiejętności
  • Aktywność w wysokim podporze wzmacnia stabilizację w obrębie obręczy barkowej, co daje dziecku bazę do precyzyjnych ruchów rąk oraz stabilizację dla żuchwy i języka przed rozszerzaniem diety
  • Zwiększenie pewności siebie – niemowlęta, które osiągają wysoki podpór, często wykazują większą pewność siebie w eksplorowaniu otoczenia i podejmowaniu nowych wyzwań
  • Rozwój równowagi – utrzymywanie się w pionowej pozycji wymaga rozwiniętej umiejętności zachowania równowagi, co jest kluczowe dla stabilności i bezpieczeństwa podczas ruchu.

Regularne ćwiczenia wysokiego podparcia i doświadczanie leżenia na brzuchu i pchania w podporze pomogą w budowaniu siły i stabilności mięśni przykręgosłupowych co przyczyni się do dalszego rozwoju ruchowego niemowlęcia.

Aby wzmacniać wysoki podpór u niemowląt warto wypróbować następujące techniki:

  1. Czas na brzuchu na macie lub innym twardym podłożu. Połóż niemowlę na brzuchu kilka razy dziennie przez kilka minut. To ćwiczenie pozwoli mu ćwiczyć mięśnie szyi, kontrolę głowy i siłę podporu.
  2. Częste interakcje twarzą w twarz. Daj niemowlęciu szansę na interakcję z tobą, utrzymując swoją twarz na poziomie niemowlęcia. To motywuje je do uniesienia głowy i skupienia wzroku na twojej twarzy.
  3. Masaż rąk i obręczy barkowej oraz zabawy paluszkowe. Im więcej będziemy dotykać ręce malucha tym bardziej będą one przez niego odczuwane i używane w podporze.
  4. Zabawy sensoryczne. Wykorzystaj różne zabawki, kolorowe przedmioty lub dźwięki, aby zainteresować niemowlę i zachęcić je do podnoszenia głowy i utrzymywania jej przez dłuższy czas. Możesz też zachęcać malucha do dotykania różnych faktur i konsystencji.
fizjoterapeuta dla niemowlaka warszawa wesola

Jeśli czujesz, że Twoje niemowlę potrzebuje wsparcia w osiągnięciu wysokiego podporu skorzystaj z pomocy naszego fizjoterapeuty. Wczesna interwencja terapeutyczna pozwoli Twojemu dziecku pokonać trudności w leżeniu na brzuchu i ukierunkuje jego rozwój na właściwe tory.

A jeśli potrzebujesz wskazówek jak wspierać niemowlę w rozwoju zapraszamy Cię do pobrania bezpłatnego e-booka z naszego fanpage’a na Facebooku. Znajdziesz tam wiele cennych porad o pozycjonowaniu dziecka i wartościowych zabawach.

Umów się na swoją pierwszą konsultację