Jak Zachęcić Dziecko do Czasu na Brzuchu: Rozwiązanie Dla Maluchów, Które Unikają Pozycji Brzusznej
Zapewne nie raz słyszałeś o tym jak ważne jest pozycjonowanie niemowlęcia na brzuchu, ale Twoje dziecko ciągle płacze i pręży się w tej pozycji. Z tego artykułu dowiecie się co zrobić by mu pomóc i jakie mogą być przyczyny tej niechęci.
Dlaczego leżenie na brzuchu jest takie ważne?
To pozycja, w której dziecko poprzez podpór na przedramionach, a później całych dłoniach pracuje nad kontrolą głowy i wzmacnia gorset mięśniowy tułowia. Dzięki tej pracy jest gotowe na osiąganie trudniejszych aktywności ruchowych takich jak kontrolowane obroty, pivotowanie, czworakowanie i siadanie. Leżenie na brzuchu jest również niezwykle ważną profilaktyką zniekształceń głowy, która w pierwszych miesiącach życia dziecka jest jeszcze bardzo plastyczna i podatna na odkształcenia takie jak spłaszczenie z tyłu (brachycefalia) lub asymetryczne spłaszczenie z jednej strony (plagiocefalia). Jeśli niemowlę ma problem ze stabilnym leżeniem na brzuchu i swobodną zabawą na brzuchu obiema rękami, może to mieć wpływ na osiąganie dobrych jakościowo wyższych pozycji w rozwoju, ponieważ budują się one na fundamencie mocnego i stabilnego leżenia na brzuchu. Dlatego, im szybciej pomożemy niemowlęciu osiągnąć prawidłowy podpór, tym szybciej jego rozwój ruchowy przejdzie na właściwy tor, a ono będzie mogło cieszyć się z poznawania świata będąc mobilnym i niezależnym w leżeniu na brzuchu.
Co może być przyczyną niechęci do leżenia na brzuchu?
Powodów może być kilka, do tych z którymi najczęściej spotykamy się w naszym gabinecie należą:
- Asymetria ułożenia. Jeśli dziecko skraca jedną stronę tułowia, jego głowa pochyla się do barku, jedno ramie jest wyżej od drugiego, ciężar ciała nie jest rozłożony równomiernie na podłożu wtedy niemowlęciu jest bardzo ciężko utrzymać równowagę. Przez brak stabilizacji wynikającej z asymetrii często upada na jedną stronę, lub ma możliwość zabawy tylko jedną ręką, to budzi w nim frustrację i niechęć do leżenia na brzuchu.
- Zaburzenia napięcia mięśniowego. Nieprawidłowy rozkład napięcia mięśniowego w ciele dziecka zaburza stabilne i pewne leżenie na brzuchu np. wzmożone napięcie w obrębie obręczy barkowej lub wyprostne napięcie tułowia.
- Kolka i refluks. Niedojrzałość układu pokarmowego lub zaburzenia z jego strony mogą powodować dyskomfort w leżeniu na brzuchu.
- Problemy ze stawami biodrowymi. Ograniczenie odwiedzenia w stawach biodrowych powoduje zmniejszenie płaszczyzny podparcia
- Brak doświadczeń leżenia na brzuchu. To jeden z częstszych powodów niechęci.