Smoczek często kojarzy się rodzicom jak i specjalistom z parafunkcjami, które może powodować, zaburzoną anatomią twarzoczaszki oraz niekorzystnym wpływem na karmienie piersią. Nie ma wątpliwości, że z długotrwałe stosowanie wiąże się z powstawaniem wad zgryzu, odkształcaniem podniebienia, nienormatywnym oddychaniem oraz nieprawidłowym wzorcem połykanie – co powoduje zaburzenia artykulacji.
Korzyści płynące ze stosowania smoczka u dziecka
Obecnie literatura wskazuje na wiele korzyści płynących z używania prawidłowo dobranego i z umiarem stosowanego smoczka uspokajacza. Ssanie smoczka czyli tak zwane ssanie nieodżywcze jest świetnym sposobem aby polepszyć koordynację i rozwój dojrzałego wzorca ssania. Rekomenduje się podanie smoczka po ustabilizowaniu laktacji czyli około 3 tygodnie po porodzie. Ograniczamy użycie do minimum. Staramy się podawać smoczek dziecku kiedy tego potrzebuje: do wyciszenia, ukojenia w jakiejś trudnej sytuacji np. podczas wizyty u lekarza. Kształt smoczka należałoby dobrać indywidualnie.
Logopeda rekomenduje:
- Smoczki silikonowe, ponieważ materiał jest hipoalergiczny. Smoczki takie także lepiej utrzymują kształt niż kauczukowe. Smoczki kauczukowe pod wpływem temperatury, śliny i ssania zwiększają swoją objętość co niekorzystnie wpływa na rozwój jamy ustnej. Jeśli jednak zdecydowaliśmy się na smoczek kauczukowy pamiętajmy szczególnie o jego higienie i częstej wymianie na nowy. Standardowy czas wymiany smoczka to 4-6 tygodni.
- Kształt gumki smoczka tzw. kształt „spłaszczonej wisienki”, zajmujący jak najmniej miejsca w buzi malucha.
- Tarczka również powinna być jak najmniejsza i jak najlżejsza by nie obciążać zgryzu i nie utrudniać oddychania przez nosek.
Pamiętamy o wymianie smoczka na większy zgodnie z zaleceniami producenta ale również zwracamy uwagę czy smoczek naszego dziecka jest już dla niego za mały czy buzia jest na tyle niewielka, że nie ma jeszcze konieczności wymiany na większy.
Umów się na swoją pierwszą konsultację