Przejdź do treści

Jak ćwiczyć z niemowlakiem? Praktyczne wskazówki dla rodziców

Wczesny etap życia dziecka to nie tylko czas karmienia i zmian pieluszek, ale także kluczowy okres w rozwoju fizycznym i motorycznym malucha. Fizjoterapia dzieci w tym wieku odgrywa istotną rolę we wspieraniu prawidłowego rozwoju ruchowego niemowląt. Warto zatem poznać kilka prostych, ale skutecznych technik ćwiczeń, które można wykonywać z niemowlakiem w domu, aby sprzyjać jego rozwojowi.
Jak ćwiczyć kontrolę głowy u niemowląt?
Jednym z ważniejszych ćwiczeń dla poprawy kontroli głowy jest kładzenie malucha na brzuchu od narodzin co najmniej 5 minut 5 razy dziennie. Oczywiście zawsze pod czujną obserwacją. Dzięki temu uzyska lepszą kontrolę głowy i organizację swojego ciała, co korzystnie wpłynie na dalsze etapy rozwoju. Zawsze warto kłaść się przed dzieckiem by zachęcić go swoją twarzą, mową i mimiką do unoszenia główki i podążania wzrokiem za nami. Starsze maluchy możemy tez układać na brzuchu na kocu i wozić po pokoju tak by mogły lepiej pracować nad kontrolą głowy i tułowia.

Jak ćwiczyć z niemowlakiem na piłce?

Piłka gimnastyczna może być doskonałym narzędziem do ćwiczeń zarówno dla dorosłych, jak i dla niemowląt. Być może nie zdajesz sobie sprawy, że ta prosta aktywność może przynieść wiele korzyści Twojemu maluchowi. Aby bezpiecznie ćwiczyć z niemowlakiem na piłce, wystarczy położyć go na brzuchu na dużej gimnastycznej piłce, trzymając go za tułów delikatnie kołysać w przód, w tył i na boki. Ćwiczenie to wzmacnia mięśnie pleców i poprawia stabilizację ciała. Pobudza także układ przedsionkowy malucha odpowiedzialny za zmysł równowagi oraz wpływa na koordynację.
jak ćwiczyć z niemowlakiem na piłce
fizjoterapeuta dla niemowlaka warszawa

Jak ćwiczyć z niemowlakiem z napięciem mięśniowym?

Napięcie mięśniowe u niemowlaka może być zauważalne od pierwszych dni życia. Ćwiczenia fizjoterapeutyczne mogą pomóc w złagodzeniu tego problemu. Jednym z prostych ćwiczeń, które można wykonywać, jest masaż, który pomaga rozluźnić napięte obszary i poczuć się niemowlęciu pewniej we własnym ciele. Używaj nie tylko delikatnego łaskotania, ale również mocniejszego ugniatania tak by Twoje maleństwo mogło poznać swoje ciało i poczuć się bezpiecznie. Z czułością dotykaj okolice ust, dłoni i stóp – to kluczowe miejsca w których znajduje się najwięcej receptorów odbierających dotyk. Masaż i dotyk rodzica jest fundamentalną stymulacją na początku życia dziecka.

Jak ćwiczyć z niemowlakiem siadanie?

Siedzenie jest kolejną trudną, równoważną pozycją wymagającą od dziecka utrzymania prostego, stabilnego tułowia na małej płaszczyźnie podparcia jaką są nogi i miednica. Samodzielnego siadania spodziewamy się u dziecka najczęściej po osiągnięciu pozycji czworaczej czyli ok. 7-9 miesiąca życia. Niemowlę, które samodzielnie potrafi wejść do danej pozycji i wyjść z niej jest na pewno gotowe na jej utrzymanie, a nawet swobodną zabawę w niej. Dlatego niezwykle ważne jest to byśmy dali dziecku szansę samodzielnego osiągnięcia siadu. Jeśli dziecko nie usiadło jeszcze samo, to znak, że jego układ mięśniowo szkieletowy nie jest jeszcze na to gotowy. Dlatego nie sadzaj dziecka, ale daj mu jak najwięcej możliwości eksploracji otoczenia, zabawy swoim ciałem na podłodze, poznawania swojego ciała i jego ruchów w przestrzeni. Zejdź z maluchem na ziemię, rzuć koce, wałki, poduszki i pozwól mu wspinać się, „kokosić”, obracać, przechodzić przez Twoje uda, tak by mogło ćwiczyć unoszenie miednicy, bujanie się w czworakach, przenoszenie ciężaru ciała na pośladki i by w końcu odkryło siadanie bokiem z pozycji czworaczej.

jak cwiczyc z maluchem
Jak ćwiczyć równowagę i koordynację niemowlaka?
Pozwól dziecku na doświadczanie ruchu, na zabawę ciałem i próbowanie jego możliwości. Nie ograniczaj go wózkiem, fotelikiem czy leżaczkiem, Od pierwszych dni życia kładź niemowlę na macie i pozwól mu samemu odkrywać świat i możliwości jego ciała. Kołysz niemowlę jak najwięcej, na rękach, w kocu, hamaku, na kolanach. Bawcie się w samolot, lądujcie głową w górę i w dół, turlajcie się po podłodze. Pobudzanie układu przedsionkowego to ważny element przyszłej kontroli głowy, wzroku i reakcji równoważnych.

Jakie ćwiczenia można z maluszkiem wykonywać w domu aby wzmocnić jego kręgosłup?

Najlepszym ćwiczeniem na wzmocnienie kręgosłupa jest  prawidłowy rozwój ruchowy. Dziecko przechodząc przez kolejne etapy rozwoju unosi tułów coraz wyżej na silnym podporze rąk i nóg i w ten sposób wzmacnia mięśnie przykręgosłupowe. Świetnie możemy to obserwować na przykładzie czworakowania. Osiągnięcie pozycji czworaczej to niesamowity wyczyn ze strony maluszka. Musi on w stabilnym i silnym podporze na dłoniach i kolanach unieść tułów przeciwko sile grawitacji. Ruszając w tej pozycji do przodu utrzymuje tułów tylko na dwóch kończynach włączając ruch naprzemienny. Dziecko czworakujące ćwiczy stabilizację obręczy barkowej i biodrowej, łączy pracę prostowników i zginaczy tułowia wprowadzając element rotacji w kręgosłupie, niezwykle ważny aspekt dla utrzymania stabilnego, silnego tułowia oraz wzmocnienia mięśni przykręgosłupowych.

Jak wspierać rozwój niemowlaka?

Wspieranie rozwoju niemowlaka nie kończy się tylko na ćwiczeniach fizjoterapeutycznych. Codzienne interakcje, zabawy i pielęgnacja również odgrywają istotną rolę. Warto stymulować zmysły dziecka poprzez różnorodne bodźce sensoryczne, takie jak dotyk, wzrok, dźwięk i smak. Zapewnienie maluchowi bezpiecznego i stymulującego środowiska, w którym może swobodnie eksplorować, również sprzyja jego rozwojowi. Wspólne ćwiczenia z niemowlakiem nie tylko wzmacniają więź emocjonalną między rodzicem a dzieckiem, ale także sprzyjają jego zdrowemu rozwojowi fizycznemu i motorycznemu. Pamiętaj jednak, aby dostosować intensywność i rodzaj ćwiczeń do indywidualnych potrzeb i możliwości malucha oraz skonsultować się z fizjoterapeutą dziecięcym w przypadku jakichkolwiek wątpliwości czy problemów.
Umów się na swoją pierwszą konsultację